O tomto blogu

Bůh mi dal tu čest, že mohu být maminkou třem báječným dětem, které jsou mi každodenní radostí a také výzvou. Chtěla bych psát o tom, co a jak naše děti učíme, ale hlavně o tom, co ony učí nás a jakou legraci s nimi zažíváme.
A také o střídmém životě, šetrném k přírodě a k nám, lidem. O tom, co s dětmi čteme. A jak v tom všem vidím Boží jednání, prostě Jeho. Více zde.

Zobrazují se příspěvky se štítkemknihy. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemknihy. Zobrazit všechny příspěvky

18. dubna 2020

Splněný sen domácí školy, výlety a kniha

Jednou z dobrých věcí na koronavirové pandemii je to, že si můžu vyzkoušet domácí školu. To jsem vždycky chtěla. Moje práce lektora ve školách je pozastavena, učím jen online kurzy ve středy a občas soboty. Mohu se věnovat dětem a dělat jim domácí školu. Je to výzva a velká škola hlavně pro mě. Sladit 3 třídy a 3 povahy do jednoho dopoledne, stíhat plnit požadavky paních učitelek, komunikovat s nimi a ještě přitom zvládat domácnost a vaření obědů je celkem vysilující zábava. 💪😅

Abychom se ze sebe a stísněných prostor nezcvokli, vyjíždíme často do přírody. Je úžasné, že máme kam a čím. Pomáhá mi web spacireksdetmi.cz

Vyzkoušeli jsme výlety do Terezského údolí a do Kosířských lomů za trilobity.
Taky v okolí Bukovan a Lošova je hezky a Les Království u Grygova je nádherný.

V poslední době jsme četli knížku od Betty Macdonaldové Paní Láry Fáry. Legrační, zábavná a laskavá babička léčí běžné neduhy dětí jako čurbesajda, ještěchvilkína nebo hubatida. Bavilo úplně všechny, navíc dost výchovně poučné pro rodiče: prostě nechte děti, ať si to svoje chování opravdu zažijí a "vychutnají" se všemi následky. Škoda, že nemám tolik odvahy :-)








22. prosince 2018

Vánoční příspěvek trochu jinak

Vánoční dáreček v podobě nového příspěvku!

Nejdříve přání k Vánocům a do nového roku:

















Co posloucháme a čteme:

Vánoční pohádky namluvené pány Herci Brodským a Nárožným. 
Jsou i na youtube nějakým omylem :-)














Vánoce u Spejblů nebo Jak Hurvínek s Máničkou čekali na Ježíška


Čteme (z knihovny):
Lucinka a vánoční přání od Keris Staintonové














Maminka poslouchá:
Opuštěná společnost od Erika Taberyho
Je to sice trochu náročnější, ale fakt poučné k dnešní době. 
Navíc to načetl Ivan Trojan. :-) A toho mám hodně ráda.
Audiotéka














Tipy na (bohužel až příští) Vánoce:
Oznámila jsem dětem, že tento rok budeme mít obrácený adventní kalendář, kdy každý den darují jednu svou věc, aby ještě pomohla/posloužila někomu jinému. Vzali to tak statečně, že jsem neodolala a přes noc jim vyrobila nový adventní kalendář z plechovek, které jsem schovávala. :-) Každý den tam mají jednu malou sladkost a každý z nich v nečekaný den 1 větší věc pro radost a krásu z DM (sůl do koupele-sopka, látková čelenka a Klárčin první lak na nehty). 






Teď trochu tipů na novoroční předsevzetí, jak se chovat ohleduplnějí k naší ubohé planetě i k sobě.

Vyrábím si doma prací gel, jogurt, zubní pastu a prášek do myčky. 
Vše do stále stejných obalů. Ušetříme, nevyrábíme další plastový odpad a je to zdravější. Stručně řečeno. Ráda poskytnu podrobnosti pro zájemce. Taky jsme nakoupili bambusová brčka místo plastových, děti jsou nadšeny. Dřevěné kartáčky jsou taky prima. :-)







4. září 2018

Prázdninové poslouchání a tip navíc

Společné večerní čtení přes prázdniny vždycky trochu upadne, nejsou pro to podmínky. Zato se hodně cestuje a lenoší, na to se výborně hodí audioknihy :-).

Přes prázdniny jsme poslouchali 2 úplně skvělé audioknihy, je to opravdu hodnotná klasika, kterou by každé dítě mělo znát :-) 

Nekonečný příběh


















Anna ze zeleného domu


















Online program tzv. zážitkového domácího učení Stroj na jedničky byl jediný způsob, jak se děckám chtělo si něco zopakovat do školy. Pokračuje to dál přes školní rok, ale už je to placené, přes prázdniny to bylo zdarma. 

23. prosince 2017

O holčičce z jiného světa a Vánocích

Z mého blogu se stává čtvrtletník. To nevadí, nejde o kvantitu, ale o kvalitu, že? 😁
Během adventu jsme dočetli tuto knihu: O holčičce z jiného světa od Aharona Appelfelda.

Četli jsme ji na doporučení naší neteře Julči, která studuje literaturu.

Je válka a židovští chlapci Adam a Thomas se musí ukrývat v lese a čekat, než bude ve vesnici bezpečno a mámy si pro ně zase přijdou. Mají dost jídla a umí si poradit, ale zásoby se pomalu tenčí, příroda se s chlapci nemazlí a hlad je nemilosrdný. Vtom se jako spásný anděl zjeví holčička Mína. Není nakonec opravdu z jiného světa?

Nejdříve jsem se bála těžkého a smutného tématu, ale nakonec se ukázalo, že kniha je psána tak, aby děti zhruba od 7 let dokázali „strávit“ tragédii holokaustu a částečně pochopit, o co šlo. Navíc nás společné čtení vždycky dovedlo k hubokým rozhovorům na téma lásky, oběti, odvahy a zla. Kniha dopadne dobře, takže se nemusíte bát uplakaného konce, ale já jsem si nakonec při čtení stejně poplakala, Klárka mě musela utěšovat. J Bylo to ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, kolik bylo holčičce Míně, která zachránila svou odvahou a ochotou riskovat svůj život, dva chlapce před smrtí hladem. Bylo jí 9 let… jako Klárce.😢

Takže nakonec bych řekla, že to byla knížka přímo se hodící do Vánoc: Bůh také tak miloval lidi, že přišel jako bezbranné dítě, které nás nakonec zachrání před hrůzou hříchu a zla.

Loučím se s vámi s přáním do hloubky prožitých Vánoc a s novoročním předsevzetím, že v lednu bude následovat post o knížce, kterou čteme právě teď.



19. srpna 2017

Letní pohodička

Snažím se být přítomna v okamžiku a věci vědomě prožívat a tak brzdit čas, protože i tak to šíleně letí. Nechápu, že za 14 dní už zase vplujeme (či spíše po hlavě spadneme) do kolotoče školního roku.

Dnes naše 2 starší děti odjely na 8 dní na tábor s Royal Rangers.  Dan bude poprvé takto dlouho "bez maminky" (kromě pobytů u prarodičů, ty nepočítám). Odjižděl s velkým nadšením. Maminka se tvářila také statečně, ale uvnitř má malou dušičku. Začínají puťákem, dnes budou spát jednu noc "pod širákem". Maminka asi neusne. 😧

Jinak za léto děti absolvovaly English camp (koukněte na aktuální video)...


...a Central Fusion Camp (kam s tatínkem denně dojížděli, maminka tam byla jako vedoucí).

















A u babi a dědy ve Vlastějově je prázdninové útočiště vždycky nejlepší. Míša je tam právě na "pracovním táboře". Zcela dobrovolně! Její heslo prý je: Nejdřív práce, potom zábava! 😂






Co čteme?

Přes prázdniny nejsou vždy všechny děti spolu, takže to je příležitost číst třeba i Foglarovky jako Dobrodružství v zemi nikoho. Nejvíc to baví Danečka, když je příležitost dopřeju mu i sobě i soukromé čtení.














Když jsme spolu, čteme klasickou "legrácku" Malý Milukáš od Goscinnyho. Ale často jsme taky dlouho venku nebo na výletě a pak už děti jen zaženeme do postele.



Pro společná zastavení nad Biblí moc doporučuji tuto pomůcku. Naše společné diskuze jsou fakt prima.





16. dubna 2017

Jarní a velikonoční blogování

Jsou Velikonoce a my jsme jako tradičně různě nemocní. Takže telegraficky :-)

















Vyrobili jsme si velikonoční scenérii Boží hrob (podle materiálu z BTM). Dnes posloužila i na Slavnosti vzkříšení.

















Opět nás s Klárkou chytla naše letní zábava - herbář. Nikdy nás neomrzí kytičky a byliny a každé jaro mne znovu zaskočí nepřipravenou a zase si na některou bylinu nemůžu vzpomenout.

A co teď čteme?
Bratři Lví srdce od Astrid Lindgrenové. Po Karkulínovi, který už nám svou drzostí a nevychovaností lezl krkem (a to i Danečkovi!), je to od Lindgrenové osvěžující čtení plné dobrodružství, překonávání strachu a boje dobra a zla. Trochu jako Narnie nebo Pán Prstenů.
A navíc je v seznamu na stránkách www.ctenipomaha.cz, tak se těšíme, že někomu pomůžeme.


A co čte maminka? :-)
Po přečtení skoro všeho od Kosatíka jsem konečně zase objevila něco kvalitního životopisného z moderních českých dějin:
Pražská zima od Madeleine Albrightové









A nakonec naše děti potěšilo velikonoční video od mého kamaráda/kolegy lektora, mého oblíbeného youtubera. Sice je to pro trochu jinou věkovou skupinu, ale stejně... je to pecka!
Velikonoční příběh

Loučím se s vámi touto super fotkou:


6. února 2017

Poklady pod sněhem

Sníh skutečně napadl i v Olomouci ve velkém množství, takže recenze knihy Poklady pod sněhem je opravdu příhodná. Také jsem v některém z minulých postů slíbila křesťanské knížky a povzbuzení pro děti, takže tady to je:

Poklady pod sněhem od Patricie St. John je půvabný příběh ze švýcarských Alp. Setkáte se s Annette a jejím bratrem Danim (je jen o rok mladší než náš Dan (6)), chlapcem Lucienem, kočkou Vločkou a záhadným starcem z hor. Především ale porozumíte nebezpečí hořkosti a zloby a tomu, jak je důležité odpuštění. Během příběhu je několikrát krásně a nenásilně vysvětleno evangelium. Příběh je napínavý, ale zároveň s hlubokým poselstvím a nabízí možnost s dětmi pohovořit o jejich srdci a Ježíši. Věkově bych řekla, že se hodí pro děti od 6 let výše, takže opět naše Míša (4) překonává sama sebe a napjatě poslouchá, někdy, když se bojí, zakryje si uši a hodně věcem porozumí asi až později.

Poklady pod sněhem byly také úspěšně zfilmovány. Zkusím film pro děti najít.



K filmům: máme rozdívanou BBC sérii Narnie. Po vyzkoušení 1.dílu a části 2. dílu Narnie v nejnovějším filmovém zpracování jsme ocenili toto mnohem méně strašidelné zpracování. Zvláště druhý díl byl už příliš reálný i pro Dana (Míša byla tentokrát už v posteli.:-)).


28. listopadu 2016

Čteme "oldies" a klasiku

Minule jsem slíbila příspěvek o "starých dobrých" knížkách. Tak tedy "zhltli" jsme Dášeňku čili život štěněte. Moc nás bavila včetně obrázků. Pana Spisovatele (záměrně píšu s velkým S) Karla Čapka už známe z Pejska a kočičky a Dášeňka byla dobrý "upgrade".






Další klasika, po které jsem sáhla do knihovničky mého mládí, je Emil a detektivové od pana Ericha Kästnera. Prima napínavé čtení hlavně pro kluky, ale holky poslouchají také s velkým zájmem. Hlavní hrdina Emil je "vzorňák" sám od sebe, ale hodně prima a oblíbený. Právě čteme už druhý díl.







Výzva pro maminku: vzhledem k jazyku jsem občas při čtení musela předělat složité/neznámé slovo na jednodušší, abych nemusela pořád něco vysvětlovat. Dobré cvičení.