O tomto blogu

Bůh mi dal tu čest, že mohu být maminkou třem báječným dětem, které jsou mi každodenní radostí a také výzvou. Chtěla bych psát o tom, co a jak naše děti učíme, ale hlavně o tom, co ony učí nás a jakou legraci s nimi zažíváme.
A také o střídmém životě, šetrném k přírodě a k nám, lidem. O tom, co s dětmi čteme. A jak v tom všem vidím Boží jednání, prostě Jeho. Více zde.

Zobrazují se příspěvky se štítkemšetrnost. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemšetrnost. Zobrazit všechny příspěvky

26. srpna 2018

Letní dobrodužství

Co jsme zažili a naučili se v létě? V létě sice není škola, ale často mi přijde, že se děti v létě velmi posunou v mnoha oblastech: samostatnost, sociální dovednosti, zeměpis, příroda, …

Kromě skvělých letních táborů a kempů (Dětský tábor BJB Olomouc (Klára), English camp BJB Olomouc (Dan+Klára), Fusion Summer camp (Dan+Klára), Příměstský tábor DDM Lanškroun (Míša)) máme mnoho krásných kratších zážitků. 

Několik tipů na výlety:

Národní technické muzeum v Praze

Hlavně pro kluky, ale i pro holky. Když vylepší interaktivnost a možnost si sáhnout a vyzkoušet, bude to skvělé muzeum. :-)




















Babiččin dvoreček a dědečkova obůrka Licibořice


Skvělý podnik místních obyvatel: spousta krotkých domácích zvířat ke krmení a hlazení, staré hospodářské budovy a vybavení + obora s koňmi, daňky, muflony, divoká prasata a spousta ptáků. 
Pohoda a úžasné občerstvení + obchůdek s domácími produkty a výrobky.



















Bělkovické údolí s jeskyní - tip pro Olomoučáky


Procházka krásným Bělkovickým údolím zakončená koupáním v Bělkovickém koupališti. 
Hluboký zářez Trusovického potoka je zajímavý také těžbou břidlice. Po červené trase, která z Bělkovického údolí míří podél jednoho z přítoků Trusovického potoka, najdeme břidlicový důl. Trampové tomuto místu říkají Šifrovka. Je zde tábořiště a zajímavý vstup do jeskyně (dolu). K Šifrovce se dostaneme po červené buď z Bělkovického údolí od mostu nebo také od silnice vedoucí z Dolan na Jívovou, když u býv. Horní boudy odbočíme po červené do rokle. Tato cesta je sice kratší, ale kvůli polomům náročnější a dobrodružnější :-). Auto jsme nechali na malém parkovišti u Horní boudy (právě ji bourají) a po stejné cestě se k němu zase vrátili. Na zpáteční cestě jsme se vykoupali v Bělkovicích po 17 hod za pár korun. 

Rodinný puťák

Jak ušetřit a zažít nezapomenutelná dobrodružství? Jeďte s dětmi na puťák!
My jsme nezkušení, tak jsme začali pouze jednodenním přespáním pod širákem. To nám pro začátek úplně stačilo, příště třeba více.

Tipy: 

  • Naplánujte si trasu se zajímavým cílem klidně ve vašem okolí (v našem případě zřícenina hradu s občerstvením ve vesnici). Pomáhá s motivací dětí. :-)
  • Délku trasy na den naplánujte raději kratší dle zdatnosti dětí a rodičů :-), aby bylo možno dle potřeby zpomalit, zastavit se i zajímavého rybníka, přidat či ubrat. 
  • Mějte v záloze na telefonu dědečka s autem :-).
  • Vezměte si pouze to nejnutnější, zjistíte, jak málo věcí potřebujete. Co je nezbytné: spacáky, karimatky + celta, hodně vody, repelent, první pomoc na odřeniny, atd,, plavky, jelení lůj a krém na ruce pro maminku :-), mobil s navigací a powerbankou, peníze na nákup občerstvení a vody ve vesnických obchůdcích. Nám se hodila i horká voda v termosce na večerní polévku, čaj. Oheň nebylo možno nikde rozdělat. 
  • Společně sledovat západ slunce a pak usínat pod hvězdami  je hodně sbližující :-) 






17. dubna 2016

Ukliďme Česko

Ještě plná nadšení a dojmů se musím podělit o sobotní zážitek. Já a všechny 3 děti jsme se zúčastnily výborné akce probíhající po celé ČR Ukliďme Česko. Vyrazili jsme k nedalekému rybníčku poblíž areálu neředínského letiště, kde jsme společně s dalšími uklízeli okolí od odpadků. Bylo nás celkem 22 dobrovolníků a 17 dětí, skvělá pracovně-nadšená atmosféra, spolupráce a povzbuzování. Podařilo se nám naplnit celý kontejner, přistavený Technickými službami, a sesbírat 56 pneumatik, některé i od traktoru! Dětem se to moc líbilo, zvláště Daneček mě překvapil svým nasazením a vytrvalostí. Měli jsme mnoho hovorů o přírodě a lidech. Výborná příležitost k vyučování v terénu a vlastní zkušeností.
Na zpáteční cestě (mimochodem část jsme došli bosky, udělalo se krásně, děti měly nohy zpocené z holinek a já se také nemůžu dočkat bosého chození) prohlásil: "Mami, já bych takhle chtěl uklízet pořád!" Kdyby se mu takhle chtělo i doma... :-)
Akci Ukliďme Česko moc doporučuji.