O tomto blogu

Bůh mi dal tu čest, že mohu být maminkou třem báječným dětem, které jsou mi každodenní radostí a také výzvou. Chtěla bych psát o tom, co a jak naše děti učíme, ale hlavně o tom, co ony učí nás a jakou legraci s nimi zažíváme.
A také o střídmém životě, šetrném k přírodě a k nám, lidem. O tom, co s dětmi čteme. A jak v tom všem vidím Boží jednání, prostě Jeho. Více zde.

Zobrazují se příspěvky se štítkempomáhání. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkempomáhání. Zobrazit všechny příspěvky

22. prosince 2018

Vánoční příspěvek trochu jinak

Vánoční dáreček v podobě nového příspěvku!

Nejdříve přání k Vánocům a do nového roku:

















Co posloucháme a čteme:

Vánoční pohádky namluvené pány Herci Brodským a Nárožným. 
Jsou i na youtube nějakým omylem :-)














Vánoce u Spejblů nebo Jak Hurvínek s Máničkou čekali na Ježíška


Čteme (z knihovny):
Lucinka a vánoční přání od Keris Staintonové














Maminka poslouchá:
Opuštěná společnost od Erika Taberyho
Je to sice trochu náročnější, ale fakt poučné k dnešní době. 
Navíc to načetl Ivan Trojan. :-) A toho mám hodně ráda.
Audiotéka














Tipy na (bohužel až příští) Vánoce:
Oznámila jsem dětem, že tento rok budeme mít obrácený adventní kalendář, kdy každý den darují jednu svou věc, aby ještě pomohla/posloužila někomu jinému. Vzali to tak statečně, že jsem neodolala a přes noc jim vyrobila nový adventní kalendář z plechovek, které jsem schovávala. :-) Každý den tam mají jednu malou sladkost a každý z nich v nečekaný den 1 větší věc pro radost a krásu z DM (sůl do koupele-sopka, látková čelenka a Klárčin první lak na nehty). 






Teď trochu tipů na novoroční předsevzetí, jak se chovat ohleduplnějí k naší ubohé planetě i k sobě.

Vyrábím si doma prací gel, jogurt, zubní pastu a prášek do myčky. 
Vše do stále stejných obalů. Ušetříme, nevyrábíme další plastový odpad a je to zdravější. Stručně řečeno. Ráda poskytnu podrobnosti pro zájemce. Taky jsme nakoupili bambusová brčka místo plastových, děti jsou nadšeny. Dřevěné kartáčky jsou taky prima. :-)







23. prosince 2017

O holčičce z jiného světa a Vánocích

Z mého blogu se stává čtvrtletník. To nevadí, nejde o kvantitu, ale o kvalitu, že? 😁
Během adventu jsme dočetli tuto knihu: O holčičce z jiného světa od Aharona Appelfelda.

Četli jsme ji na doporučení naší neteře Julči, která studuje literaturu.

Je válka a židovští chlapci Adam a Thomas se musí ukrývat v lese a čekat, než bude ve vesnici bezpečno a mámy si pro ně zase přijdou. Mají dost jídla a umí si poradit, ale zásoby se pomalu tenčí, příroda se s chlapci nemazlí a hlad je nemilosrdný. Vtom se jako spásný anděl zjeví holčička Mína. Není nakonec opravdu z jiného světa?

Nejdříve jsem se bála těžkého a smutného tématu, ale nakonec se ukázalo, že kniha je psána tak, aby děti zhruba od 7 let dokázali „strávit“ tragédii holokaustu a částečně pochopit, o co šlo. Navíc nás společné čtení vždycky dovedlo k hubokým rozhovorům na téma lásky, oběti, odvahy a zla. Kniha dopadne dobře, takže se nemusíte bát uplakaného konce, ale já jsem si nakonec při čtení stejně poplakala, Klárka mě musela utěšovat. J Bylo to ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, kolik bylo holčičce Míně, která zachránila svou odvahou a ochotou riskovat svůj život, dva chlapce před smrtí hladem. Bylo jí 9 let… jako Klárce.😢

Takže nakonec bych řekla, že to byla knížka přímo se hodící do Vánoc: Bůh také tak miloval lidi, že přišel jako bezbranné dítě, které nás nakonec zachrání před hrůzou hříchu a zla.

Loučím se s vámi s přáním do hloubky prožitých Vánoc a s novoročním předsevzetím, že v lednu bude následovat post o knížce, kterou čteme právě teď.



16. dubna 2017

Jarní a velikonoční blogování

Jsou Velikonoce a my jsme jako tradičně různě nemocní. Takže telegraficky :-)

















Vyrobili jsme si velikonoční scenérii Boží hrob (podle materiálu z BTM). Dnes posloužila i na Slavnosti vzkříšení.

















Opět nás s Klárkou chytla naše letní zábava - herbář. Nikdy nás neomrzí kytičky a byliny a každé jaro mne znovu zaskočí nepřipravenou a zase si na některou bylinu nemůžu vzpomenout.

A co teď čteme?
Bratři Lví srdce od Astrid Lindgrenové. Po Karkulínovi, který už nám svou drzostí a nevychovaností lezl krkem (a to i Danečkovi!), je to od Lindgrenové osvěžující čtení plné dobrodružství, překonávání strachu a boje dobra a zla. Trochu jako Narnie nebo Pán Prstenů.
A navíc je v seznamu na stránkách www.ctenipomaha.cz, tak se těšíme, že někomu pomůžeme.


A co čte maminka? :-)
Po přečtení skoro všeho od Kosatíka jsem konečně zase objevila něco kvalitního životopisného z moderních českých dějin:
Pražská zima od Madeleine Albrightové









A nakonec naše děti potěšilo velikonoční video od mého kamaráda/kolegy lektora, mého oblíbeného youtubera. Sice je to pro trochu jinou věkovou skupinu, ale stejně... je to pecka!
Velikonoční příběh

Loučím se s vámi touto super fotkou:


30. října 2016

Čtení pomáhá

Začátek nového školního roku nás doslova semlel, ale už se pomalu vzpamatováváme. Však je na čase, vždyť už se blíží Vánoce J.

S radostí hlásím, že ve společném četní jsme nepolevili. Objevili jsme prima projekt www.ctenipomaha.cz
Tam vybíráme knížky, po přečetní zmákneme krátký testík a hned máme kredit 50 Kč, který můžeme přidělit námi vybrané charitě nebo nějakému bohulibému projektu. Náš oblíbenec pan Zdeněk Svěrák také figuruje ve výběru pro 1.-5.třídu: Tatínku, ta se ti povedla.














Milujeme pana Svěráka pro jeho laskavý a moudrý humor a vytříbený jazyk. Radovanovy radovánky čtené samotným mistrem jsou opravdovou lahůdkou a chechtám se při nich i já.


Mějte se hezky a čtěte a pomáhejte!

PŘÍŠTĚ: Čteme "oldies" a klasiku. Křesťanské knížky a povzbuzení pro děti.