O tomto blogu

Bůh mi dal tu čest, že mohu být maminkou třem báječným dětem, které jsou mi každodenní radostí a také výzvou. Chtěla bych psát o tom, co a jak naše děti učíme, ale hlavně o tom, co ony učí nás a jakou legraci s nimi zažíváme.
A také o střídmém životě, šetrném k přírodě a k nám, lidem. O tom, co s dětmi čteme. A jak v tom všem vidím Boží jednání, prostě Jeho. Více zde.

23. prosince 2017

O holčičce z jiného světa a Vánocích

Z mého blogu se stává čtvrtletník. To nevadí, nejde o kvantitu, ale o kvalitu, že? 😁
Během adventu jsme dočetli tuto knihu: O holčičce z jiného světa od Aharona Appelfelda.

Četli jsme ji na doporučení naší neteře Julči, která studuje literaturu.

Je válka a židovští chlapci Adam a Thomas se musí ukrývat v lese a čekat, než bude ve vesnici bezpečno a mámy si pro ně zase přijdou. Mají dost jídla a umí si poradit, ale zásoby se pomalu tenčí, příroda se s chlapci nemazlí a hlad je nemilosrdný. Vtom se jako spásný anděl zjeví holčička Mína. Není nakonec opravdu z jiného světa?

Nejdříve jsem se bála těžkého a smutného tématu, ale nakonec se ukázalo, že kniha je psána tak, aby děti zhruba od 7 let dokázali „strávit“ tragédii holokaustu a částečně pochopit, o co šlo. Navíc nás společné čtení vždycky dovedlo k hubokým rozhovorům na téma lásky, oběti, odvahy a zla. Kniha dopadne dobře, takže se nemusíte bát uplakaného konce, ale já jsem si nakonec při čtení stejně poplakala, Klárka mě musela utěšovat. J Bylo to ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, kolik bylo holčičce Míně, která zachránila svou odvahou a ochotou riskovat svůj život, dva chlapce před smrtí hladem. Bylo jí 9 let… jako Klárce.😢

Takže nakonec bych řekla, že to byla knížka přímo se hodící do Vánoc: Bůh také tak miloval lidi, že přišel jako bezbranné dítě, které nás nakonec zachrání před hrůzou hříchu a zla.

Loučím se s vámi s přáním do hloubky prožitých Vánoc a s novoročním předsevzetím, že v lednu bude následovat post o knížce, kterou čteme právě teď.