O tomto blogu

Bůh mi dal tu čest, že mohu být maminkou třem báječným dětem, které jsou mi každodenní radostí a také výzvou. Chtěla bych psát o tom, co a jak naše děti učíme, ale hlavně o tom, co ony učí nás a jakou legraci s nimi zažíváme.
A také o střídmém životě, šetrném k přírodě a k nám, lidem. O tom, co s dětmi čteme. A jak v tom všem vidím Boží jednání, prostě Jeho. Více zde.

Zobrazují se příspěvky se štítkemhovory H. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemhovory H. Zobrazit všechny příspěvky

23. prosince 2017

O holčičce z jiného světa a Vánocích

Z mého blogu se stává čtvrtletník. To nevadí, nejde o kvantitu, ale o kvalitu, že? 😁
Během adventu jsme dočetli tuto knihu: O holčičce z jiného světa od Aharona Appelfelda.

Četli jsme ji na doporučení naší neteře Julči, která studuje literaturu.

Je válka a židovští chlapci Adam a Thomas se musí ukrývat v lese a čekat, než bude ve vesnici bezpečno a mámy si pro ně zase přijdou. Mají dost jídla a umí si poradit, ale zásoby se pomalu tenčí, příroda se s chlapci nemazlí a hlad je nemilosrdný. Vtom se jako spásný anděl zjeví holčička Mína. Není nakonec opravdu z jiného světa?

Nejdříve jsem se bála těžkého a smutného tématu, ale nakonec se ukázalo, že kniha je psána tak, aby děti zhruba od 7 let dokázali „strávit“ tragédii holokaustu a částečně pochopit, o co šlo. Navíc nás společné čtení vždycky dovedlo k hubokým rozhovorům na téma lásky, oběti, odvahy a zla. Kniha dopadne dobře, takže se nemusíte bát uplakaného konce, ale já jsem si nakonec při čtení stejně poplakala, Klárka mě musela utěšovat. J Bylo to ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, kolik bylo holčičce Míně, která zachránila svou odvahou a ochotou riskovat svůj život, dva chlapce před smrtí hladem. Bylo jí 9 let… jako Klárce.😢

Takže nakonec bych řekla, že to byla knížka přímo se hodící do Vánoc: Bůh také tak miloval lidi, že přišel jako bezbranné dítě, které nás nakonec zachrání před hrůzou hříchu a zla.

Loučím se s vámi s přáním do hloubky prožitých Vánoc a s novoročním předsevzetím, že v lednu bude následovat post o knížce, kterou čteme právě teď.



19. srpna 2017

Letní pohodička

Snažím se být přítomna v okamžiku a věci vědomě prožívat a tak brzdit čas, protože i tak to šíleně letí. Nechápu, že za 14 dní už zase vplujeme (či spíše po hlavě spadneme) do kolotoče školního roku.

Dnes naše 2 starší děti odjely na 8 dní na tábor s Royal Rangers.  Dan bude poprvé takto dlouho "bez maminky" (kromě pobytů u prarodičů, ty nepočítám). Odjižděl s velkým nadšením. Maminka se tvářila také statečně, ale uvnitř má malou dušičku. Začínají puťákem, dnes budou spát jednu noc "pod širákem". Maminka asi neusne. 😧

Jinak za léto děti absolvovaly English camp (koukněte na aktuální video)...


...a Central Fusion Camp (kam s tatínkem denně dojížděli, maminka tam byla jako vedoucí).

















A u babi a dědy ve Vlastějově je prázdninové útočiště vždycky nejlepší. Míša je tam právě na "pracovním táboře". Zcela dobrovolně! Její heslo prý je: Nejdřív práce, potom zábava! 😂






Co čteme?

Přes prázdniny nejsou vždy všechny děti spolu, takže to je příležitost číst třeba i Foglarovky jako Dobrodružství v zemi nikoho. Nejvíc to baví Danečka, když je příležitost dopřeju mu i sobě i soukromé čtení.














Když jsme spolu, čteme klasickou "legrácku" Malý Milukáš od Goscinnyho. Ale často jsme taky dlouho venku nebo na výletě a pak už děti jen zaženeme do postele.



Pro společná zastavení nad Biblí moc doporučuji tuto pomůcku. Naše společné diskuze jsou fakt prima.





6. února 2017

Poklady pod sněhem

Sníh skutečně napadl i v Olomouci ve velkém množství, takže recenze knihy Poklady pod sněhem je opravdu příhodná. Také jsem v některém z minulých postů slíbila křesťanské knížky a povzbuzení pro děti, takže tady to je:

Poklady pod sněhem od Patricie St. John je půvabný příběh ze švýcarských Alp. Setkáte se s Annette a jejím bratrem Danim (je jen o rok mladší než náš Dan (6)), chlapcem Lucienem, kočkou Vločkou a záhadným starcem z hor. Především ale porozumíte nebezpečí hořkosti a zloby a tomu, jak je důležité odpuštění. Během příběhu je několikrát krásně a nenásilně vysvětleno evangelium. Příběh je napínavý, ale zároveň s hlubokým poselstvím a nabízí možnost s dětmi pohovořit o jejich srdci a Ježíši. Věkově bych řekla, že se hodí pro děti od 6 let výše, takže opět naše Míša (4) překonává sama sebe a napjatě poslouchá, někdy, když se bojí, zakryje si uši a hodně věcem porozumí asi až později.

Poklady pod sněhem byly také úspěšně zfilmovány. Zkusím film pro děti najít.



K filmům: máme rozdívanou BBC sérii Narnie. Po vyzkoušení 1.dílu a části 2. dílu Narnie v nejnovějším filmovém zpracování jsme ocenili toto mnohem méně strašidelné zpracování. Zvláště druhý díl byl už příliš reálný i pro Dana (Míša byla tentokrát už v posteli.:-)).


12. září 2016

Do nového školního roku stylově a zdravě ...

Staré české pověsti pro malé děti
Martina Drijverová


Hezky a stručně upravené naše staré české pověsti. Pro naše děti první seznámení se jmény jako praotec Čech, kněžna Libuše, Horymír a Šemík nebo svatý Václav. Ani zde jsme se nevyhnuli diskuzím o životě, motivech lidského jednání a o tom, jak moc je pověst pravdivá.

Víš, co jíš?
Dětská kuchařka bez nebezpečných éček a chemie
Pavla Šmikmátorová


U našich dětí velmi oblíbená a po několikáté půjčená z knihovny. I několik receptů jsme vyzkoušeli, u některých zůstali. Opravdu vtipně a zajímavě vysvětlené, odkud pochází, co obsahuje a jak se vyrábí naše oblíbené nezdravé jídlo. I když si nezapamatují zdaleka všechno, motivace ke zdravému stravování není nikdy dost.

Cílem knihy je (nejen) dětem (spíš mladší školní věk jak předškoláci) vtipným způsobem (forma komiksu) odhalit postup, jak se vyrábí jejich oblíbené „pochoutky“ (např. hamburger, "smažák", krabí tyčinky, sladké pečivo, točená zmrzlina apod.), jaký negativní vliv na zdraví má pravidelná konzumace těchto nezdravých jídel a jak si lze jednoduše a levně připravit jejich zdravou a chutnou variantu. Knížkou čtenáře provází sympatická mladá doktorka Nebolítová, která bude důležitým orgánům v lidském těle vysvětlovat, z jakých důvodů onemocněly a pomocí zdravé stravy jim navrátí ztracenou kondici.