O tomto blogu

Bůh mi dal tu čest, že mohu být maminkou třem báječným dětem, které jsou mi každodenní radostí a také výzvou. Chtěla bych psát o tom, co a jak naše děti učíme, ale hlavně o tom, co ony učí nás a jakou legraci s nimi zažíváme.
A také o střídmém životě, šetrném k přírodě a k nám, lidem. O tom, co s dětmi čteme. A jak v tom všem vidím Boží jednání, prostě Jeho. Více zde.

17. června 2016

Knížky Roalda Dahla a jejich dilema a co čteme dál...

Roalda Dahla jsem objevila na vysoké škole a zamilovala jsem si jeho povídky, vždy napínavé a s nečekaným koncem. Jeho knihy pro děti (mnohé zfilmované) jsou podobné, ale pro mne jako věřící křesťanku mají jedno morální dilema. K knihách vystupuje vždy kladný dětský hrdina/hrdinka, který bojuje proti nějakému zlému a zákeřnému dospělákovi. Způsoby boje jsou skryté, ale myslím, že vždy čestné a čisté. Ježíš nás učí, že máme milovat své bližní a dokonce i své nepřátele. V knihách Roalda Dahla je zřejmá otevřená nenávist vůči tomu zlému dospělákovi. Je jasné, že si nezaslouží nic jiného než potrestat a hrdina často trest bere do svých rukou. Je správné proti zlu bojovat. Ale jakými způsoby? A jak naplňovat v tom případě přikázání, že máme milovat své nepřátele? No, měli jsme na toto téma s dětmi zajímavou diskuzi. A dobrá knížka diskuzi vyvolat má.

Od Dahla jsme četli: Danny, mistr světa, Jakub a obří broskev, Fantastický pan Lišák a Matylda.



Po komplikovanosti Matyldy jsme četli jednoduchou knížku od Martiny Drijverové Veverka Bára. Kratší příběhy o zvířátkách z lesa s jednoduchým poučením na závěr. Dozvěděli jsme se několik zajímavostí o zvířátkách a nemuseli být v napětí, jak to nakonec dopadne, protože kapitoly byly krátké a uzavřené příběhy. Máme rádi paní Drijverovou, třeba Zlobilky a Nezbedníci nebo Sísa Kyselá.

 A teď čteme Narnii – Lev, čarodějnice a skříň! Už delší dobu jsme se na Narnii chystali a stojí to za to! Prostě skvělá klasika. Danečka a Klárku to moc baví, Daneček dokonce na motivy Narnie ve školce vyrábí vlastní knížku. Akorát Míša se občas bojí. To je úděl nejmladšího v rodině. :-)