O tomto blogu

Bůh mi dal tu čest, že mohu být maminkou třem báječným dětem, které jsou mi každodenní radostí a také výzvou. Chtěla bych psát o tom, co a jak naše děti učíme, ale hlavně o tom, co ony učí nás a jakou legraci s nimi zažíváme.
A také o střídmém životě, šetrném k přírodě a k nám, lidem. O tom, co s dětmi čteme. A jak v tom všem vidím Boží jednání, prostě Jeho. Více zde.

7. listopadu 2007

Albánie

V neděli jsem se vrátila z Albánie po 4-denním pobytu v této zajímavé zemi plné kontrastů. Po dlouhých přípravách jsme společně s Gretchen, která s manželem Justinem pracuje v Albánii jako misionářka, připravily pobyt pro dívky ve stylu Eva Evě. Jely jsme společně s Katkou Vlnovou z našeho týmu služby ženám v KAM.

Na pobytu nás bylo kolem 30 a probíhal od pátka odpoledne do neděle ráno nedaleko Tirany, hlavního města Albánie. Měla jsem příležitost poprvé vést pobyt v angličtině, jiné kultuře, jiných podmínkách a prostředí. Byla to výzva a bylo to super, i když tam byly chvíle, kdy jsem měla pocit, že to nezvládám a že už chci, aby to skončilo.

V Albánii je téma sexuality zcela tabu – ve školách je jen malá nebo žádná sexuální výchova, mladí lidé získávají informace o sexu z médií a od vrstevníků, nikoli od rodičů, učitelů nebo důvěryhodných křesťanských vedoucích. O manželství se také otevřeně nemluví, manželské dvojice málokdy mluví o svém vztahu s druhými lidmi. Manželská nevěra je velmi rozšířená a dokonce se od mužů očekává. Sex se stává laciným a stále více svobodných dívek přijde do jiného stavu, protože panuje velká neznalost a předsudky ohledně antikoncepce a interrupce je považována za snadné rešení nechtěného těhotenství. Mnohé rodiny v Tiraně ví, že jejich děti mají s někým sex, ale neřeknou jim, aby to nedělaly nebo počkaly do svatby. Mnohé dívky v Albánii se s klukem vyspí, protože pokud to neudělají, kluk je opustí.

V těchto podmínkách jsme vyučovaly o tom, že Pán Bůh nám sex dal jako něco vzácného a krásného, co přináší blízkost a jednotu do věrného manželského vztahu a co má být před svatbou chráněno. Vyučovaly jsme také o čistotě mysli a srdce, o Boží milosti a odpuštění, o sebehodnotě, kterou máme díky Bohu a podle které se musíme učit chovat před naším okolím. Všechno bylo velmi dobře přijato a otevřeně diskutováno v malých skupinkách, které vedly místní albánské ženy nebo misionářky, které v Albánii žijí již delší dobu.

Na konci pobytu dívky dostaly pravou perlu jako symbol Božího království výměnou za „falešné perly“ v jejich životech. To byly velmi silné momenty, kdy jsme nejedna z nás plakaly.

„Anebo je království nebeské jako když obchodník, který kupuje krásné perly, objeví jednu drahocennou perlu; jde, prodá všecko, co má, a koupí ji.“

Matouš 13:45-46

Gretchen má vizi rozšířit tyto pobyty v Albánii a už teď ví o dalších třech sborech, kde by pobyt chtěli uspořádat. Chtěla bych jí v tom podporovat radou a modlitbami.

Díky za vaše modlitby za náš pobyt v Albánii! Byly jasně poznat!

Výhled z místa pobytu

Já a moje překladatelka Alta

Katka a její skupinka

Diskuzní skupinka

Albánské dívky

Já, Katka a Gretchen před budoucím mládežnickým centrem v Tiraně

Albánská vlajka

Centrum Tirany